Raspberry Pi 5 став справжнім проривом у світі одноплатних комп’ютерів. Оновлене залізо, потужніший процесор, підтримка PCIe через FPC-кабель – усе це відкриває нові горизонти для ентузіастів. Проте однієї ключової деталі все ще бракує, а саме офіційної POE HAT від Raspberry Pi Foundation для п’ятого покоління.
Хоча офіційний реліз, за чутками, вже «на підході», багато користувачів не хочуть чекати. Вони прагнуть компактності, зручності та живлення Raspberry Pi без зайвих кабелів і окремої розетки на 220 В. Саме тут у гру вступає Waveshare POE M.2 HAT+ це неофіційне, але надзвичайно практичне рішення для PoE-живлення та одночасного розширення за допомогою накопичувачів M.2.
Waveshare POE M.2 HAT+ це рішення для тих, хто не хоче чекати офіційного релізу POE для Raspberry Pi 5
Живлення Raspberry Pi 5
Raspberry Pi 5 продається як окрема плата без блоку живлення в комплекті. Для користувачів пропонується оригінальний блок живлення 27W USB-C PowerSupply EU. На першому етапі я купив саме цей блок живлення, адже інші виробники пропонували майже такі самі і по ціні і по потужності пристрої, тому не було сенсу в пошуках чогось іншого.



Цей блок живлення підтримує наступні режими:
- 5.1V, 5A;
- 9V, 3A;
- 12V, 2.25A;
- 15V, 1.8A
Якщо розглянути варіант підключення Raspberry Pi 5 через Waveshare POE M.2 HAT+ використовуючи як джерело мій свіч UniFi USW-Lite-8-PoE який підтримує стандарт 802.3at що подає напругу на вході 48 вольт, то характеристики живлення будуть такими.
- Напруга на вході = ~48V DC
- Потужність = до 25.5 Вт
- Струм приблизно = 0.5 – 0.6 А
Комплектація
Я зробив замовлення в інтернет магазині України, тому но коробочці був вже наклеєний стікер продавця. Проте через цей стікер прогладався оригінальний напис Waveshare. Також був зазначений код моделі: SKU: 28411. Оскільки бренд Waveshare китайський, то логічно і вироблена ця плата була також в Китаї.

Всі елементи запаковані в індивідуальні пакетики, а саме:
- PoE M.2 HAT+
- Металевий радіатор
- Кабель 16 контактів, довжина 40 мм
- Термострічка (3 штуки)
- Набір гвинтів і стійок

Пропоную розглянути кожен компонент окремо, для цього я зробив фото






Підключення POE M.2 HAT+
Процес підключення має свою послідовність, і складається з декількох простих кроків:
Наклеювання термострічки
В комплекті три квадратні термострічки, вони в захисній плівці яку треба зняти перед наклеюванням. Найбільший квадратик приклеїти на процесор, а два інші на чіп Wi-Fi / Bluetooth та на чіп пам’яті.
- Процесор
- Wi-Fi / Bluetooth
- Память

Фіксація радіатора
Радіатор має два кріплення по діагоналі, він легко фіксується на платі распбері пай. Пружини будуть амортизувати цей радіатор. Після закріплення на зворотній стороні плати побачимо два гарпун подібні кріплення. Це буде свідчити про успішне встановлення радіатора

Закріплення POE M.2 HAT+
Ця плата кріпиться до Raspberry Pi за допомогою 4 стійок, які знизу та зверху закручуються гвинтиками.
Цікавий факт: в комплекті 5 стійок та 10 гвинтиків, можливо зайві враховуються як запасні.
Підєднуємо шлейф живлення кулера

Закручуємо 4 стійки знизу гвинтами.

Підєднуємо плату через контакти GPO. Треба бути обережним із проводом до кулера, щоб він був розміщений компактно та не заважав компонентам.

Закручуємо стійки зверху

Таким чином наша плата встановлена та підключена, залишилося лише останнє – підключити PCI шлейф.
Підключення шлейфу PCI
Шлейф має дві сторони, тому важливо не переплутати напрямок та позицію підключення



Тестування
В ролі джерела живлення в мене буде свіч Ubiquiti UniFi Switch Lite 8 PoE (USW-Lite-8-PoE). Цей свіч має 4 PoE+ порти на загальну потужність не більше 60 ватт, та не більше 30 ватт на 1 порт. Я підключив Raspberry Pi 5 до першого порту. Буквально через секунду почалося завантаження, та почав крутитися кулер, що свідчить про коректне підключення як кулера так і PCI шлейфу.

Два світлодіоди мережевого порту світяться, що свідчать про живлення PoE+ та передачу даних.

Звісно мені було цікаво дізнатися яке реальне споживання Raspberry Pi 5? Для цього я подивився ці значення в контролері Ubiquiti – UniFi Network, в розділі Ports та вибравши вкладку Stats.

Так, 5 ватт в порівнянні із значенням в 6 ватт попередньої моделі це здається замало, проте є декілька особливостей, а саме ось, за рахунок чого зменшене споживання:
- Не підключено SSD через PCI
- Не підключено USB флешку
- Raspberry Pi майже в стані простою
При збільшенні навантаження або підключенні додаткових пристроїв споживання неодмінно збільшиться.
Висновки
Waveshare POE M.2 HAT+ це не просто заміна офіційної PoE HAT, а функціонально багатший варіант, що поєднує в собі одразу три можливості:
- PoE живлення без окремого блока.
- M.2 накопичувач для серверних проектів.
- Активне охолодження — необхідне при роботі з великим навантаженням.
До появи офіційного рішення від Raspberry Pi Foundation — це найкращий вибір для ентузіастів, які хочуть максимально ефективно використовувати можливості нового Pi 5.